تبلیغات
تکنولوژی آموزشی - مطالب خرداد 1390
 
تکنولوژی آموزشی
تکنولوژی آموزش رویکردی نوین در آموزش
درباره وبلاگ


فعالیت این وبلاگ در زمینه تکنولوژی آموزشی، مراکز توسعه آموزش و زمینه های وابسته می باشد
مدیریت وبلاگ: سید امین موافقی کارشناس تکنولوژی آموزشی
شغل: کارشناس سمعی و بصری و همکار مرکز توسعه آموزش دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران
تماس: 55 22 919 0936
وب: aminmovafeghi@gmail.com

مدیر وبلاگ : سید امین موافقی
نظرسنجی
ارزیابی مطالب وبلاگ
پنجشنبه 19 خرداد 1390 :: نویسنده : سید امین موافقی

هر نظامی بنا بر ضرورت خاصی پدید می آید یعنی در واقع میان و ضع موجود با وضع مورد انتظار فاصله ایی پدید آمده و برای برطرف كردن این فاصله كه به آن ( نیاز ) می گویند نظام به وجود می آید بنابراین نقطه آغاز یك نظام ( نیاز ) است به عبارتی دیگر در آموزش و پرورش هیچ فعالیتی انجام نخواهد شد مگر اینكه به آن فعالیت نیاز باشد. 
در حالیكه ، نظام آموزش و پرورش ما بیشتر بر مبنای سلیقه ها و نظرهای شخصی ایجاد شده تا نیازها و واقعیتها و به همین دلیل با مشكلات عدیده ای روبرو است .
در مورد یك وسیله الكترونیكی مانند تلویزیون اگر هر فرد به دلخواه و نظر شخصی خود بدون در نظر گرفتن منطق قرار گرفتن واقعی قطعات ، آنها را بچیند ، بطور یقین وسیله مورد نظر كار نخواهد كرد ولی اگر قطعات الكترونیكی تشكیل دهنده وسیله مورد نظر بر طبق منطق چیده شوند و نقصی در هیچ یك از اجزای تشكیل دهنده آن وجود نداشته باشد به درستی كار خواهد كرد و اگر قطعات مورد نظر از جنسی مرغوبتر باشند با شند كیفیت كار بهتر شده و هرچه از مرغوبیت آنها كمتر شود به نسبت از كیفیت كار وسیله مورد نظر كاسته خواهد شد .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 19 خرداد 1390 :: نویسنده : سید امین موافقی

نحوه ارتباط نظام ها :


ارتباط میان نظام ها به این صورت است كه هر نظام از یك نظام برتر به نام فوق نظام منشاء می گیرد و خود نیز ممكن است نظام هایی را شامل شود كه آنها را خرده نظام می نامند .
نظام و خرده نظام های تشكیل دهنده آنها را مشخص می كنند به این ترتیب اجزای هر نظام موظف به انجام كارهای هماهنگ و منطبق با اهداف می باشند و هماهنگی بین آنها است كه مهم است نه كاركرد تنهای آنها ( اگر هدف ، جهت حركت نظام را مشخص كند با این دید كه نظام از اجزای متعدد هماهنگ تشكیل شده باشد به مقصد خواهیم رسید ولی اگر هماهنگی لازم بین اجزای تشكیل دهنده نظام وجود نداشته باشد به هدف مورد نظر نخواهیم رسید ) .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

نمونه های از نظام های طبیعی: نظام طلوع و غروب خورشید، نظام چرخش و گردش زمین، نظام سماوی، نظام تبخیر آب و بارش برف و باران، نظام وجودی حیوانات و گیاهان، نظام کارکرد قلب، نظام گردش خون و ...

نمونه های از نظام های دست ساخته بشر: نظام های مختلف آموزشی، سیستم های مختلف اداری و همچنین  نظام انواع ماشین آلات و تجهیزات مختلف، نظام سیستم های صوتی و تصویری مثل تلویزیون، ضبط، ویدئو، کامپیوتر و سایر لوازمی که برای کارهای مختلف توسط بشر ساخته شده است با تنوع و گونگونی در شکل و کارکرد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 19 خرداد 1390 :: نویسنده : سید امین موافقی

انواع نظام ها:


نظام ها به طور كلی به دو دسته تقسیم می شوند :
1 ) نظام های طبیعی
2 ) نظام های ساخته دست بشرادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 18 خرداد 1390 :: نویسنده : سید امین موافقی

مقدمه

یادگیری ، طرح و انواع گوناگون دارد. ما موضوعات مختلفی چون حساب ، فیزیک ، شیمی را یاد می‌گیریم. همچنین دوست داشتن، ابراز محبت و کینه‌توزی را نیز یاد می‌گیریم و همینطور ورزش‌ها‌ی مختلف و حرفه‌های گوناگون را . بر این اساس ما می‌توانیم موضوعات مختلف زندگی را در دسته‌های جداگانه‌ای دسته‌بندی کنیم که شیوه یادگیری هر یک از این دسته‌ها و اهداف آموزشی آنها متفاوت خواهد بود. معروفترین طبقه‌بندی بر این محور طبقه‌بندی بلوم از اهداف آموزشی است. در این طبقه‌بندی ، اهداف آموزشی به سه دسته کلی شناختی ، عاطفی و روانی- حرکتی تقسیم می‌شوند و هر حوزه زیر گروه‌هایی را شامل می‌شود.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

اصول تدوین اهداف کلی و جزئی دوره آموزشی


آرمانها و هدف های آموزش و پرورش ، تحت تاثیر و بر مبنای اصول و اعتقاداتی که از جامعه ای به جامعه دیگری متفاوت است،معین می شوند.به علاوه این اصول و اعتقادات، در شکل گیری و تحول نظام آموزشی، سازماندهی و مدیریت آن ،و تدوین خط مشی ها،رویه ها و روشهای اجرایی آموزش و پرورش نیز نقش موثری ایفا می کنند.
هدف های کلی آموزش و پرورش در هر جامعه ای این است که افراد آن طبق الگوی اعتقادات و ارزشهای فرهنگی،دینی،اجتماعی و سیاسی جامعه بار آمده، به اعضایی مفید و شایسته مبدل شوند.طبعا همین اعتقادات و ارزشها،در تعیین هدفهای آموزش و پروزش رسمی نیز موثر واقع می شوند.
هدفهای آموزش و پرورش سه نقش مهم در مدیریت آموزشی ایفا می کنند:
اولا،به فراگرد  آموزش و پرورش جهت می دهند.در هر تصمیم گیری مهم آموزشی مثل برنامه ریزی،تعیین خط مشی ها،تربیت معلم،و تهیه و تنظیم کتابها و برنامه های  درسی،اولین پرسش مربوط به هدفها است،که با معلوم بودن آنها،سمت و سوی تصمیم گیری مشخص می شود.
ثانیا،آنها انگیزه حرکت و فعالیت به وجود می آورند،زیرا هدفها به منزله ارزشهایی هستندکه در صورت مطلوب بودن، مدیران،معلمان و دانش آموزان را در جهت تحقق خود به کوشش و تکاپو وادار می سازند.
ثالثا،آنها ملاکهای کنترل و ارزشیابی فعالیتهای آموزشی را به وجود می آورند.
در چارچوب هدفهای کلی آموزشی ،هدفهای ویژه و اولویتهای تدریس و یادگیری معین می شوند. هدفها به منزله انتظارات جامعه درباره تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان است.کلی بودن هدف ها ،اجازه می دهد که در صورت ضرورت ایجاد تغییر در برنامه های آموزشی ، آنها را مورد تفسیر قرار داد. هدف ها نقش موثری در تهیه و تنظیم برنامه ها و هدایت امور آموزشی ایفا می کنند. هدف ها ی کلی آموزش و پرورش غالبا در قالب ایده آل و آرمانی بیان می شوند و چشم اندازی از نتایج احتمالی آموزش و پرورش فراهم می سازند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 18 خرداد 1390 :: نویسنده : سید امین موافقی

ثبت دومین

خدمات هاست

http://www.edcworld.ir

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 10 خرداد 1390 :: نویسنده : سید امین موافقی

گرافیگ کامپیوتری

عکس، چارت، پوستر، بروشور، کاتالوگ و سایر خدمات وابسته

سی دی های مالتی مدیای آموزشی، و تبلیغاتی

نشر الکترونیک به صورت مالتی مدیا

از وبلاگ http://edcworld-graphic.mihanblog.com 

و وب سایت http://www.edcworld.ir

دیدن فرمایید

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 3 خرداد 1390 :: نویسنده : سید امین موافقی

وبسایت دنیای آموزش

2255 919 0936

WWW.EDCWORLD.IR

ثبت دومین

خدمات هاست

http://www.edcworld.ir

( این پست به عنوان مطلب ثابت است )

بازگشت به وب سایت دنیای آموزش

ایران دیجیتال

http://digital-iran.ir

طراحی وب سایت از صفر تا صد


http://website.digital-iran.ir

مطالب بعدی را ملاحظه فرمائید

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با ما

حمایت مالی از مامترجم سایت